Zmiany w Orzeczeniach o niepełnosprawności!
XMLTreść
3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepisy regulują kwestię przedłużeń orzeczeń o niepełnosprawności,
Aby zachować ważność kończącego się orzeczenia o niepełnosprawności należy:
- w terminie 2 m-cy (3 m-cy w przypadku dziecka) przed końcem ważności dotychczasowego orzeczenia złożyć wniosek do PZON o wydanie nowego orzeczenia,
- PZON wystawi zaświadczenie potwierdzające datę złożenia nowego wniosku o wydanie orzeczenia oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Wydane zaświadczenie będzie stanowiło podstawę do korzystania z wszelkich uprawnień wynikających z orzeczenia o niepełnosprawności przez kolejne 6 miesięcy, jednak nie dłużej niż do momentu wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Wyjątek stanowią orzeczenia dzieci, których ważność bezwzględnie kończy z dniem ukończenia przez dziecko 16-go roku życia.
Takie rozwiązanie niewątpliwie jest korzystne dla osób niepełnosprawnych, które muszą niekiedy czekać w długiej kolejce na nową komisję lekarską. Aktualne przepisy dają poczucie bezpieczeństwa i płynności wypłaty różnych świadczeń w okresie oczekiwania na nowe orzeczenie.
Orzeczenia, których ważność kończy się 30.09.2024 r.
Ważna informacja dotyczy grupy osób, których orzeczenia wygasły w okresie pandemii, a przepisy przedłużyły ich ważność do 30.09.2024 r. Osoby te koniecznie muszą złożyć wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia do 30.09.2024 r. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, to utracą wszelkie uprawnienia i przywileje przewidziane dla osoby niepełnosprawnej.
Jak złożyć wniosek?
Mieszkańcy Gminy Lisewo składają wniosek o wydanie orzeczenia do:
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Harcerska 1
86 – 200 Chełmno
Po weryfikacji wniosku, sprawdzeniu jego poprawności oraz kompletności, pracownik PZON wyda zaświadczenie.
Otrzymane zaświadczenie należy przedstawić w Centrum Usług Społecznych w Lisewie, które na jego podstawie przedłuży prawo do wszelkich świadczeń i usług uzależnionych od niepełnosprawności (świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, zasiłku stałego czy AOON) na kolejne 6 miesięcy.