Zasiłek celowy na zakup posiłku
XMLTreść
I. PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1507 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 256).
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. poz. 1358).
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 sierpnia 2016 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1788).
Uchwała nr III/25/2018 RADY GMINY LISEWO z dnia 20 grudnia 2018 w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania wsparcia w ramach wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023
II. ZAŁĄCZNIK DO PROCEDURY
Nieokreślony
III. KOMU PRZYSŁUGUJE ZASIŁEK
W przypadku braku możliwości zapewnienia pomocy w formie posiłku Gmina może przyznać pomoc w formie finansowej osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy, tj. dochód na osobę w rodzinie nie wyższy niż 792 zł lub w przypadku osoby samotnie gospodarującej osobom 1051,50 zł i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.
IV. KTO I KIEDY SKŁADA WNIOSEK
1. Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
2. Pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
V. DOKUMENTY OD WNIOSKODAWCY (STRONY)
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia.
Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości dochodów netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,
- inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia,
VI. DOKUMENTY WYTWARZANE W POSTĘPOWANIU
Decyzja administracyjna.
VII. FORMA I PRZEWIDYWANY TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
1. Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystających lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.
2. Przyznanie świadczenia bądź odmowa jego przyznania, następuje w formie pisemnej decyzji administracyjnej, termin wydania której upływa w ciągu miesiąca od dnia wpływu wniosku wraz z wymaganą dokumentacją (w sprawach szczególnie skomplikowanych - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy).
VIII. TRYB ODWOŁAWCZY
Od decyzji administracyjnej przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lisewie w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. Odwołanie nie podlega opłatom.
IX. OPŁATY
Postępowanie nie podlega opłatom.
X. DOSTĘPNOŚĆ PROCEDURY
1. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lisewie - ul. Toruńska 15, 86-230 Lisewo, Tel: 56 676 85 10
2. Biuletyn Informacji Publicznej (http://www.bip.cus.lisewo.com.).